Całkowicie zrozumiale płyty główne uważa się za serce każdego komputera czy laptopa. To właśnie one mają w sobie wszystkie układy i elementy, przy pomocy których pracuje takie urządzenie. One też zbierają dane z zewnętrznych podzespołów, takich jak myszki czy klawiatury, i przesyłają także informacje na przykład do monitora. Płyty główne są naprawdę zaawansowane technologicznie, do ich produkcji najczęściej wykorzystywane są dedykowane roboty, które bardzo precyzyjnie lutują wszystkie elementy. Niekiedy z połączeń są tak cienkie, że bez dobrej lupy człowiek nie jest ich w stanie dostrzec wzrokiem.
Aktualnie z reguły nie ma na płycie podstawek, do których można by było włożyć jakiś układ, wszystko umieszcza się bezpośrednio na powierzchni laminatu. Dlatego też jeżeli zdarzy się jakaś usterka, co niekiedy ma miejsce, to ta technologia znacznie utrudnia naprawę. Co nie oznacza, że wyklucza, gdyż w praktyce dużo awarii takiej płyty da się naprawić. Awarie tych elementów często się nie zdarzają, lecz jeżeli już się taka przytrafi, to niestety cały sprzęt nie będzie pracował. Właściciel sprzętu ma wtedy kilka wyjść do dyspozycji, zaczynając od kupna nowego sprzętu po próbę naprawy. W większości przypadków takie naprawy są wykonalne, na rynku działa dużo firm które specjalizują się w tego typu usługach.
Będą zapewne przypadki, kiedy nie za bardzo opłaca się to robić z powodów ekonomicznych. Jeśli przykładowo zepsuciu ulegnie graficzny układ, to koszt naprawy może niejednokrotnie przekroczyć tysiąc złotych. Za podobne pieniądze kupić można używany laptop o podobnej specyfikacji, a niewiele drożej urządzenie mające znacznie lepsze parametry. Jeśli się uszkodził jakiś prosty układ, to doświadczony specjalista bez problemów go namierzy i wstawi nowy. W części przypadków będzie jednak potrzebował do tego aktualny schemat płyty, aby wiedzieć jak się rozkładają napięcia na elementach podzespołu. Takie schematy są do znalezienia w internecie, przykładowo po podaniu w oknie wyszukiwarki słów schemat msi.
+Tekst Sponsorowany+