Czym jest świadectwo energetyczne i kto je musi mieć

Dobrze ocieplone budynki, ze szczelnymi oknami, potrzebują znacznie mniej energii do grzania. Ma to nie tylko ogromny wpływ na rachunki, jakie trzeba płacić, lecz również i na kwestie związane z dbaniem o środowisko. Przy budynkach o kiepskiej izolacji trzeba będzie wydać nawet parę razy więcej na węgiel, prąd czy gaz, co w skali całego kraju generuje ogromne koszty. Dlatego też kładzie się coraz większy nacisk na te sprawy, zarówno jeżeli będzie chodziło o stawianie nowych obiektów zgodnie z odpowiednimi normami jak również modernizację już stojących.

Od pewnego także funkcjonuje dedykowany dokument który poświadcza energetyczne parametry, znany także jako Świadectwo energetyczne Rumia. Na podstawie przeprowadzonego audytu wyznacza ogólne zapotrzebowanie obiektu na energię konieczną chociażby do ogrzewania czy chłodzenia, lecz również przygotowania ciepłej wody i oświetlenia.

Zakres wymagalności tego typu świadectw zmienia się co jakiś czas, aktualnie są one obowiązkowe przy wynajmie czy sprzedaży nieruchomości. Zrobienie takiego świadectwa umożliwi przyszłym wynajmującym czy właścicielom ustalić, jakie będą ponosić wydatki związane chociażby z ogrzewaniem, ale też zaplanować ewentualne inwestycje. Dostarczenie świadectwa konieczne będzie na przykład przy podpisywaniu aktu notarialnego, a za zlekceważenie tego obowiązku zostały przewidziane kary. Ich wysokość może wynieść nawet pięć tysięcy złotych, z tego też powodu zdecydowanie lepiej jednak dopełnić ten obowiązek.

Zwłaszcza że ceny za Świadectwa energetyczne Rumia są dużo niższe niż wcześniej wspominane kary. Za audyt niedużego mieszkania zapłacić będzie trzeba powyżej trzystu złotych, a kwota dwóch tysięcy w zupełności starczy na wielorodzinny, większy obiekt. Takie świadectwa wystawiane być mogą przez osoby posiadające stosowne uprawnienia, a ich ważność wynosi dziesięć lat. Może to jednak ulec zmianie w przypadku, gdy w budynku przeprowadzono jakieś modernizacyjne prace wpływające na charakterystykę energetyczną.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like